Mire számíthatunk az ingatlanpiacon 2021-ben?
A világjárvány kitörése óta az egyik legfőbb vitatéma a szakértők között az ingatlanpiac jövője. Milyen trendeket várhatunk az irodapiaci, ipari/logisztikai és lakóingatlanok szegmensében? A kulcsfontosságú mozgatórugókat vettük górcső alá ezeken a területeken.
Magyarországi hangulatindex
Az Európai Bizottság adatai szerint jelentősen javult az üzleti bizalmi index, azaz a gazdasági szereplők várakozása optimistább Magyarországon: a 2020. június óta tartó stagnálás után januárban 90,1 pontra emelkedett; a fogyasztók bizalma a gazdaság teljesítménye iránt pedig 1 ponttal nőtt egy hónap alatt 2021 januárjában a -100 és + 100 között terjedő skálán. Ezek a mutatók előrevetítik a fényt az alagút végén, de bőven van még megoldandó feladat.
Egyet biztosan állíthatunk: a különböző ingatlanpiaci szereplőket a pandémiás helyzet eltérően érintette. Lássuk, hogyan!
Irodapiac
A Budapesti Ingatlan Tanácsadók Egyeztető Fórumának adatai szerint több, mint 3,9 millió m2 irodát tartottak nyilván 2020. negyedik negyedévében. A fővárosban üresen álló irodák aránya az irodák állományához viszonyítva, azaz az üresedési ráta 9,1%-on zárta a tavalyi évet, ami 3,5%-os emelkedést jelent az egy évvel korábbi adathoz képest. A vírushelyzet miatt a vállalatok nagy része sikeresen áttért a távmunkára, irodáikat nem, vagy csak részlegesen használják. A folyamatban lévő keresésekkel és új szerződések aláírásával a bérlők – ahol csak tehetik – inkább kivárnak.
A visszatérést az irodába számos cég már tervezi, azonban a cégvezetők a HR szakemberek javaslatai alapján alapvető döntéseket kell meghozzanak a rugalmas munkavégzést illetően. Minden valószínűség szerint a távmunkát és az irodai munkát kombináló hibrid modell lesz közkedvelt mind a munkáltatók, mind a munkavállalók részéről. Ez az irodatér átalakulását valószínűsíti: egyrészt csökkenhet annak nagysága, hiszen a közösségi és flexibilis terek kerülnek fókuszba, és nem lesz olyan sok munkahelyre szükség; másrészről az irodákban a távolságtartásra vonatkozó szabályok miatt a jelenlegi 6-8 m2/fő ültetési sűrűség már nem lesz tovább tartható. Tehát az irodai tereket át kell szervezni, újra kell tervezni, hogy megfeleljenek a poszt-pandémiás követelményeknek. Alapvetően ez a két, egymásnak ellentmondó területigényű trend fogja befolyásolni az irodai keresletet a jövőben.
Mivel a munkahely a személyes találkozás helyszíne lesz elsősorban, a kereslet tekintetében a minőségi irodaterületek irányába várható elmozdulás.
A másodlagos, albérleti irodapiac jelentős növekedésnek indult a kihasználatlan területek nagyságrendje miatt, ennek a trendnek az erősödése várható idén is.
A bérleti díjakban hosszú távon stagnálás vagy enyhe korrekció jöhet, de a kevés tranzakciószám miatt ez a listaárakban még nem jelenik meg.
Logisztikai és ipari ingatlanok
Talán a piac ezen része volt a tavalyi év legjobban prosperáló szegmense.
A logisztikai ingatlanok teljes területe nagyságrendben 538e m2-re bővült, ami 29%-os növekedést jelent az előző évhez képest – ezzel felállítva a második legnagyobb éves átadott mennyiséget a Budapesti Ingatlan Tanácsadók Egyeztető Fórumának utolsó negyedéves jelentése szerint. A tavalyi év végén összesen 48e m2 terület állt üresen, és csak egy olyan épület volt a piacon, ahol 5e m2-nyi terület volt elérhető. Tehát, aki összefüggő nagy területű logisztikai ingatlant keres, annak érdemes a jövőbeni fejlesztéseket felkutatnia.
Az ipari ingatlanok tekintetében Budapest vonzáskörzetében két területet is átadtak 2020. utolsó negyedévében: Pátyon és Nagytarcsán összesen több, mint 23e m2-t vettek birtokba. Ezzel a bővüléssel a modern iparterület nagysága elérte a 2.374e m2-t év végére.
Ezekkel a paraméterekkel ez a kategória egyértelmű piaci optimizmust mutat – így a befektetők számára is első számú lehetőségként jelenik meg a jövőre nézve. Minden bizonnyal a növekedési hullám folytatódni fog, azonban a piaci várakozás alapján a bővülés nagyságrendje valószínűleg már kisebb lesz idén.
Lakóingatlanok
A tavalyi év egyértelműen a pandémiás helyzet megkövetelte vevői óvatosság és a 2021-től várható kedvező változások miatti kivárás jegyében telt.
A lakásfelújítási program és a CSOK-kal vásárolt ingatlanok illetékmentessége kétségkívül a használt lakások iránti kereslet élénkülését vonzza magával. Az ingatlan.com adatai szerint a januárban eladásra meghirdetett használt lakóingatlanok száma 2%-kal volt kevesebb az egy évvel korábbihoz képest, az érdeklődések száma viszont 23%-os masszív növekedést mutatott.
Az új lakások forgalmára a kedvezményes lakásépítési áfa újbóli bevezetése lesz pozitív hatással. Ehhez járulhat még hozzá az a tény is, hogy legtöbben meglévő ingatlanuk eladásával vágnak bele egy új lakás megvásárlásába.
A tavasz minden évben a lakóingatlanok adás-vételének kedvelt időszaka, így ebben az időszakban a forgalom élénkülésére számíthatunk országosan a szigorodó energetikai előírások ellenére is. A Duna House előrejelzése szerint 130-150e új tranzakcióra lehet számítani majd az idén.
Hogyan tovább?
Az ingatlanpiacon sokan nehéz helyzetben vannak, ezért általánosságban elmondható, hogy az opportunista befektetők is megjelentek. A mostani helyzetben az adás-vétel során talán legnagyobb kihívást a különböző ingatlanok piaci értékének pontos meghatározása jelenti.
A fejlesztői oldal optimistán tekint a jövőbe, azonban egyelőre ne vonjunk le elhamarkodottan hosszú távú következtetéseket.
A COVID-19 vakcina megjelenése egyértelműen pozitívan hat az ingatlanpiac működésére, azonban ezzel együtt jó néhány tranzakció várhatóan a veszteség minimalizálása érdekében jön majd létre.
A piac tervezhetőségével idén nagy valószínűséggel még nem számolhatunk, a bizonytalansági tényezőkkel továbbra is kalkulálni kell.
————————————————————————————————————————————-
Hatékonyabban üzemeltetné ingatlanát? Felújítana, korszerűsítene, karbantartásra van szükség ingatlanában?
Bérbe adná üres ingatlanát? Társasházkezelőre van szüksége?
Racionalizálná biztosításait? Optimalizálná ingatlana energiagazdálkodását?
Örömmel állunk rendelkezésére:
-
Bakonyi Árpád, vezérigazgató
+36 30 398 4927
bakonyia@rem189.eu
Bakonyi Anita, pénzügyi vezető
+36 30 535 2765
bakonyianita@rem189.eu
iAz üzleti bizalmi index az optimizmus mértékét méri, amelyet a vállalatokat irányító emberek a gazdaság teljesítményével és a szervezetek kilátásaival kapcsolatban éreznek.
A fogyasztói bizalomindex mutatja a fogyasztók optimizmusának mértékét a gazdaság teljesítményével kapcsolatban. A fogyasztói bizalmi indexet a háztartások tényleges és várható pénzügyi helyzetére, az ország tényleges és várható gazdasági helyzetére, valamint a magasabb értékű tartós fogyasztási cikkek vásárlására adott kérdésekre adott válaszok alapján számítják ki.
A -100-tól 100-ig terjedő skálán mérik a bizalmi indexeket, ahol -100 rendkívüli bizalomhiányt, 0 semlegességet és 100 rendkívüli bizalmat jelez.
Az információk az Európai Bizottság honlapjáról letölthetők: https://ec.europa.eu/info/business-economy-euro/indicators-statistics/economic-databases/business-and-consumer-surveys/latest-business-and-consumer-surveys_en
ii http://www.robertson.hu/en/our-news/item/125-budapest-office-market-report-2020q.html
iii http://realista.hu/ingatlanpiac/rakaptak-a-vevok-a-hasznalt-lakasokra/138877?utm_source=irodablog-naplo&utm_medium=e-mail&utm_campaign=2021-02-02
iv https://ado.hu/cegvilag/duna-house-12-szazalekkal-esett-vissza-az-ingatlanpiac-tavaly/
#REM189 #ingatlan #uzemeltetes #berbeadas #letesitmenyuzemeltetes #facilitymanagement #facilityservices #facilitymaintenance
A víz világnapja
A VÍZ VILÁGNAPJA – március 22.
„Kezdetben volt a víz; a vízből lett minden, és minden a vízbe tér vissza.” (Thalész, ie. VII.sz)
Ennek a napnak a célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a mindenki számára elérhető tiszta víz fontosságára, és az édesvízkészletek veszélyeztetettségére. A világnapot 1992-ben kezdeményezte az ENSZ, és először egy évvel később, 1993-ban tartották meg. Csak egyetlen nap, amikor felhívják a figyelmünket erre a nélkülözhetetlen természeti kincsünkre. Számunkra hihetetlen, de élnek a földön olyan emberek, akik nem tudnak egészséges, tiszta vizet inni. Víz nélkül nincs élet, ezért nagyon fontos, hogy az év minden napján takarékoskodjunk vele.
E napon világszerte megemlékeznek a vízről, a vízkészletek megóvásáról, és a vízminőség megőrzésének fontosságáról. Mindez hosszú távon tudatos gondolkodást, széles, nemzetközi együttműködést igényel.
A Földön egyre kevesebb a tiszta édesvíz – miközben egyre több vízre van szükségünk, mert a Föld népességének száma meredeken emelkedik. A felhasznált édesvíz háromnegyedét a mezőgazdaság és állattenyésztés, egyhetedét pedig az ipar fogyasztja el. Emberi használatra mindössze az édesvízkészlet tizede marad, s még azzal is igen pazarlóan bánunk.
Minden életműködéshez vízre is szükség van. Nélküle a növények kiszáradnak, a magok nem hajtanak, nem lenne állati, emberi élet sem. Az emberi test kb. hetven százaléka is víz.
Ma még természetes, hogy ha megnyitjuk a csapot, akkor folyik belőle a víz, azonban mindannyiunk feladata a hosszú távú és tudatos gondolkodás, cselekvés, hogy ez az utódaink számára is természetes maradhasson.
Az ENSZ 2015-ben elfogadta, hogy 2030-ig mindenki számára biztosítani kell a Földön a hozzáférést az egészséges ivóvízhez. A víz témája a nyomor elleni küzdelem kulcsfontosságú kérdése.
Az ENSz célkitűzései:
– a szennyvíz mennyiségének csökkentése, újrafelhasználási arányának növelése.
– 2030-ig a jelenleginek felére csökkenjen a világon a kezeletlen szennyvíz,
– növekedjen a szennyvíz biztonságos újrafelhasználásának aránya,
– minél több erdőt telepítsünk, hagyjuk a folyókat, patakokat saját medrükben,
– állítsuk helyre a vizes élőhelyeket (ne pedig lakóövezeteket alakítsunk ki ezeken a területeken), mert ezek tartják egyensúlyban a vizek körforgását. Segítséget nyújtanak az emberek életminőségének, és egészségének javításában.
A vízhez való hozzáférés alapvető emberi jog. Ez a világnak nem minden részén valósul meg, a mi felelősségünk is, hogy a vízhez való hozzájutásban korlátozott embertársaink helyzete javuljon.
Cégünk továbbra is nagy figyelmet fordít a kezelésében lévő ingatlanok vizesblokkjainak és szerelvényeinek karbantartására. Az irodaházban mosogatógépet használunk, nagy kiszerelésben vesszük az ásványvizet. Célkitűzésünk, hogy pályázunk esővízgyűjtő konténerek beszerzésére, hogy ne az ivóvizet használjuk a zöldterületek locsolására.
Amikor csöpög a csap, és nem gondolsz rá, hogy azonnal meg kell javíttatni, jusson eszedbe:
a Föld vízkészletének megóvása és körültekintő felhasználása életeket menthet. A víz hatékony felhasználása csökkenti az üvegházhatást is, így az egész bolygó életére kihat!
… és nem utolsósorban a tűzoltóknak is a víz a legfontosabb eszközük …
#REM189 #ingatlan #uzemeltetes #berbeadas #letesitmenyuzemeltetes #facilitymanagement #facilityservices #facilitymaintenance
Rejtett költségek megszüntetése – optimális megoldás
Korábbi posztjaimhoz kapcsolódva felteszek még egy kérdést.
Neked mi a „drága”, ha például elromlik egy zárad?
Az új zár?
A szerelő munkadíja?
A kiszállás?
Szerintem ezek számodra is semmiségek.
Viszont, ha ezt a feladatot az egyik vezetőd intézi ahelyett, hogy értéket teremtene a cégednek, és pénzt termelne neked, az már veszteség a számodra. A vezetőd zárjavítás megszervezésére fordított idejére eső munkabére pedig kézzelfoghatóan kidobott pénz a pénztárcádnak.
Egyébként ezt a feladatot a jelenlegi költséged töredékéért tudná megoldani egy külső üzemeltető neked.
Nos akkor még egyszer: Neked mi a „drága”?
A megoldáshoz keress minket: a https://blog.rem189.eu/formok/kapcsolat/ oldalon, vagy a +36 30 268 0034-es mobilszámon! Várjuk jelentkezésedet
#REM189 #ingatlan #uzemeltetes #berbeadas #letesitmenyuzemeltetes #facilitymanagement #facilityservices #facilitymaintenance