Ajkai ingatlan látogatás és valami más

Ingatlan és társasház kezelőként (üzemeltetőként) sok-sok feladatunk van. Az egyik legfontosabb dolog amit meg kell tennünk ezek a közül a rendszeres helyszíni szemle vagy másnéven ingatlan látogatás. A személyes jelenlét elengedhetetlen a szakmában, nem kell azt hiszem ecsetelnem mennyire fontos, hogy egy ingatlan megkapja a neki járó törődést. Az nem járható út, hogy félévente odaugrik a kezelő és nézelődik, vagy például két havonta ott van 5 percet aztán veszi a kalapját és továbbáll.  Amikor a helyszínre megyünk annak egyrészt üzenete van a tulajdonosok és bérlők felé. Jelezzük, hogy érdekel minket az ominózus ingatlan, foglalkozunk vele, odafigyelünk rá. Természetesen ez igaz a tulajdonosokra, bérlőkre is. Másrészt pedig ezek a látogatások jelentik a legjobb módját annak, hogy felmérjük az állapotokat, meglássuk az esetleges hibákat, ellenőrizzük a tisztaságot, felmérjük a lehetséges fejlesztéseket, megnézzük, hogy a helységet vagy a lakást rendeltetésszerűen használják-e, meghallgassuk a felmerülő ötleteket, észrevételeket, panaszokat stb.

Legutóbb Ajkán jártam, ahol 400nm-en üzemeltetünk irodát egy társasház földszintén. A mostani látogatás célja, az engergiatakarékosság volt, név szerint lámpákat cserélünk, korszerűsítünk.  Apróságnak hat ez mondjuk egy komplett nyílászáró cseréhez képest, de amikor majd érkezik a villanyszámla kiderül, hogy nem is volt olyan apróság. Az ehhez hasonló fejlesztések nekünk sikerélményt jelentenek, a bérlőknek pedig egy jelzés, hogy mindig a maximumra törekszünk és nem engedjük el a kezüket.

A látogatás után az Ajkától pár kilométerre található Lörentei horgásztóhoz látogattam. Személyes kötődésem van a tóhoz, mivel az üzemeltető egyesület elnöke vagyok. Feltöltődésnek, kikapcsolódásnak, aktív pihenésnek tökéletes helyszín. Szükség is van ilyen kiruccanásokra, mindenkire ráfér a pihenés, és ebből később a munkában is lehet profitálni. Nagyon nem mindegy, hogy egy kipihent, összeszedett, teljesen rendben lévő embert lát a lehetséges új ügyfél. A látogatás eredményéről bővebben beszéljenek a fényképek.
Akit érdekel bővebben a Lörentei tó látogasson el a következő oldalakra: https://www.lorinte.hu  https://www.facebook.com/lorinteito/

Hőradar

Sajnos egyáltalán nem szokatlan látvány az, hogy egy irodában sarkig tárt ablak mellett megy a klíma, és épp így az sem számít újdonságnak, hogy kamaszunk szobájában télen 26-28 fokon „forr a radiátor”, ő pedig atlétatrikóban és rövidnadrágban „vészeli át” a mínuszokat.

Az nyilvánvaló, hogy mindenkinek más a hőérzete, azaz más-más hőmérsékleti tartományban érzi komfortosan magát. Mint ahogy az is nyilvánvaló, hogy a hűtés-fűtés költségét valakinek (a családfenntartónak vagy az irodaház üzemeltetőjének) ki kell fizetnie. Ha nem mindegy, hogy mennyiért hűti/fűti helyiségeit, akkor ez a cikk és új fejlesztésünk: a Hőradar Önnek szól.

Bakonyi Árpád, a Rem189 Zrt.- Ingatlanüzemeltetés ügyvezetője és Kovács Vilmos Levente, A Simplexion Kft. mérnöke egy vadonatúj termékkel jelent meg a közelmúltban a magyar piacon.

A jobb híján Hőradar munkacímen futó eszköz az irodaházak üzemeltetőinek és a lakossági felhasználóknak egyaránt megoldást kínál az energiapazarlás visszaszorítására.

A termék ötlete Bakonyi Árpádtól ered, aki ingatlanüzemeltetőként „testközelből” szembesült a problémával. – Ott, ahol a bérlők átalányt fizetnek a hűtésért/fűtésért, nem érdekeltek abban, hogy takarékoskodjanak az energiával. Ezért egy olyan termék fejlesztésére kértem fel Kovács Vilmos Levente barátomat, amivel az egyes helyiségek pillanatnyi hőmérséklete detektálható.

Telepítés negyed óra alatt

A feladatot néhány hónap alatt megoldotta az ipari automatizálási mérnök Kovács Vilmos Levente és csapata, így született meg a kettős funkcióval ellátott Hőradar, ez a kisebbfajta okostelefon méretű készülék, amiről a fejlesztő a következőket tartja fontosnak: – A most piacra kerülő eszköz ipari és lakossági felhasználásra egyaránt alkalmas. Rendkívül gyorsan – kb. negyed óra alatt – telepíthető, ehhez mindössze a hőmérőt kell felszerelni az adott iroda falára (irodánként), ezt követően csupán az eszköz összehangolása szükséges a rendszer lelkét jelentő szerverrel. Nincs kábelezés, a készülék wifin továbbítja az információkat egy weboldalra.
A bemeneti oldalon a felhasználónak mindössze a szóban forgó iroda/szoba területét kell meg adni és azt, hogy milyen időközönként szeretne adatokat kapni, a többi már a „kütyü” feladata.

Jelentés a hőmérsékletről és az áramszünetről

Az alkotók a Hőradarral sokoldalú megoldást adnak a megrendelők kezébe. Egyrészt az igényeknek megfelelő időközökben jelentést küld a webes felületre a helyiségek aktuális hőmérsékletéről, másrészt (szintén előre beállított időközöként) az áramellátás folyamatosságáról is értesíti a rendszerbe bekötött felhasználót. Ez utóbbi főként a egy esetleges áramszünet esetén a szerverszobákat üzemeltető cégek számára lehet előnyös, de segítségével a magánlakások hűtő/fagyasztóinak leolvadása is megelőzhető.

Nem csak egy digitális hőmérő!

A Hőradar jóval több egy egyszerű digitális hőmérőnél, ugyanis a készülék nem hőmérsékleti adatokat, hanem az algoritmusa által kiszámolt százalékokat közöl, így nyomon követhetők az adott mérőhely hőmérsékletében bekövetkező változások, a korábbiaknál jóval pontosabban díjszámítást lehetővé téve. Az előző hónapokkal való összehasonlítást megkönnyíti, hogy a kapott adatokat a rendszer visszamenőleg is megőrzi, azok letölthetők, listázhatók, az eredményekből grafikonok készíthetők.
A fejlesztők gondoltak a nyári kánikulára és a klíma berendezések üzemeltetésére is, ezért az algoritmus a hűtésre fordított energia mérésére ugyanígy alkalmas, elősegítve a mérőhely rezsiköltségeinek optimalizálását.

Megtakarítás és fenntarthatóság egyben

Abban a piac valamennyi érintett szereplője egyetért – már csak a magas energiaárak okán is –, hogy érdemes az energiával takarékoskodni. Bakonyi Árpád viszont konkrét számokkal támasztja alá fejlesztésük létjogosultságát. – Ha egy 20 fokos átlaghőmérsékletű iroda hőmérsékletét egyetlen fokkal csökkentjük, 5%-os megtakarítást érhetünk el. Tapasztalataim szerint a Hőradarral (a kiindulási hőmérséklettől függően) a fogyasztás 10-20, de akár a 30%-a is visszavágható.

A számszerűsíthető megtakarítások mellett nagyobb kitekintésben is megtaláljuk a Hőradar előnyeit, ugyanis az üvegházhatások első számú felelősévé tett CO2 ( széndioxid) kibocsátás kontrollálásában is jelentős szerepet játszik. Ha pedig így van, akkor a berendezés alkalmazását érdemes a környezetkímélő működést szem előtt tartó vállalatok fenntarthatósági jelentésében is megemlíteni.

Végezetül tekintsük át még egyszer a Hőradar előnyeit:

  • olcsó (egyszeri készülékdíj + üzemeltetési havi díj)

  • gyorsan telepíthető

  • 5-10 %-os hőenergia megtakarítást is lehetővé tesz

  • az áramkimaradás esetén riasztást küld

  • az adatok visszamenőlegesen is ellenőrizhetők

  • kontrollálja a CO2 kibocsátást

  • jó pont a fenntarthatósági jelentésben

Ha Önnek sem mindegy, hogy mennyit költ irodája-/családi háza hűtésére-fűtésére és a fenntartható környezetvédelmet sem csak egy szlogennek tartja, kérje ajánlatunkat!

Telefon: Bakonyi Árpád 06-30/398-49-27

Társasházi csalók

Az ingatlan és társasház kezelés egy izgalmas, folyamatos fejlődést igénylő, kihívásokkal teli szakma, de mint ilyen sikerélményekkel és büszkeséggel eltöltő tevékenység is. A különböző felmerülő akadályok, problémák kezelése és megoldása mindennapjaink része, legyen szó akár egy pár perces kis „semmiségről” vagy éppen egy hosszabb folyamatot igénylő komolyabb rendellenességről. Nem kezdem el felsorolni ezeket, ami viszont közös bennük az a leküzdésük után érkező sikerélmény és elégedettség. Mi a lakóinkért és bérlőinkért dolgozunk, az ő elégedettségük és boldogságuk számunkra a legfontosabb.
Azonban néha kellemetlen és végtelenül szomorú esetekkel is találkozunk. Olyan dolgokkal, amik túlmutatnak egy szokásos „ingatlanos” problémán. Akár közvetlenül minket érint egy ilyen történés, akár egy lakót vagy bérlőt, minden esetben rossz érzések keletkeznek bennünk és olyankor megrendül bennünk valami. Az ilyen események közül az egyik legkellemetlenebb a csalás. Azt hiszem mindenki találkozott már rémtörténetekkel ebben a témában, mindenki hallott már vérlázító esetekről, és háborodott már fel egy-egy ilyen bűncselekményen. Sajnálatos esetben az ember saját maga vagy közvetlen környezete is áldozatául esett csalóknak.  Vegyünk néhány tipikusan társasházakban és más lakóingatlanokban előforduló esetet. Sok tanulság van bennünk.

Az egyik ilyen példa a „vállalkozó csaló„. Ilyenkor felújítást vagy korszerűsítést ígér egy „vállalkozó”. Ezt nem egy esetben azzal toldják meg, hogy a közös képviselő vagy az önkormányzat vagy épp a műemlékvédelem küldte őket. Ilyenkor a „delikvens” ad egy árajánlatot (ami már önmagában gyanús, hiszen nem mérte fel az adott ingatlant), vagy pedig egy másik esetben ajánl egy felmérést amit most kell kifizetni de levonják a végszámlából. Utóbbi esetben mondjuk 20.000 forintot kér, amit megkap aztán többé nem látják. Ha csak napi három embert becsap akkor „keresett” 60.000 forintot, ami egy héten 300.000 forint!!! Az első esetre visszatérve: elővesz egy szerződést amiről azt mondja, hogy a házban már mindenki (vagy szinte mindenki) aláírta. Aláírás esetén kér egy nagyobb összeget előlegként, amiről ad egy bizonylatot. Mondjuk ez legyen 100.000 forint. Miután ezt megkapja eltűnik.  Ha nem tűnik el abban sincs sok köszönet mert trehány munkát végez, gyenge minőségű anyagokkal dolgozik, vagyis több kárt okoz mint hasznot. Mindezt a piaci ár többszöröséért teszi.

Hasonló módon működik az a csaló aki nem vállalkozónak hanem pénzügyi tanácsadónak vagy biztosítási brókernek adja ki magát. Magától értetődően kifigyelte a házban kitett biztosítási információkat (biztosító neve, kötvényszám, elérhetőség) ebből kifolyólag annak a biztosítási cégnek a kollégájának adja ki magáz. Jól öltözött, választékosan beszélő, aktatáskával, laptoppal felszerelt, különböző igazolványokkal rendelkező, bizalomgerjesztő embert lát a gyanútlan áldozat. A mondandója meggyőző, mindenféle kimutatást és grafikont bemutat, ecseteli, hogy milyen haszonnál jár egy befektetés vagy biztosítás. Elővezeti, hogy egy jó befektetés komoly jövedelemmel jár amiből például fel tudja a lakást újítani a befektető. Természetesen ő is hivatkozik szomszédokra, közös képviselőre, önkormányzatra. Az első részletet kell neki készpénzben kifizetni, amiről ő ad egy bizonylatot és ezt ráadásul megspékeli valami kedvező dologgal, például, hogy ez a részlet most fedezi mondjuk egy fél évi biztosítás díját, tehát az ügyfél fél évig nem kell, hogy fizessen. Mondanom sem kell, hogy többé az embert a becsapott lakó nem látja.

Ritkább esetben a svindlerek valamilyen hatósági személynek (például katasztrófavédelem) vagy egy közmű szolgáltató munkatársának (vízművek vagy csatornázási művek) adják ki magukat. Nem ritkán még hamis igazolvány is van a tarsolyukban. Ilyenkor mindenféle jogszabályra és rendeletre hivatkoznak, amik néha még a valósak is, ezt dokumentumokkal igazolják is. Példának okáért azt mondja az ál-katasztrófavédelmis, hogy szabálytalanul van bekötve a sütő, vagy nem megfelelő állapotú biztosíték tábla, illetve bármi ehhez hasonlót. Persze helyszíni bírságot szab ki amit ki kell fizetni vagy bírósági ügy lesz belőle. Az áldozat persze megijed és fizet.

Az utóbbi évek „legnépszerűbb” elkövetési módja az úgynevezett unokázás. Ilyenkor nem kerül szóba az ingatlan kezelője, de az általunk kezelt házak lakóiért, bérlőiért felelősséget érzünk ezért nem hagyhatjuk ki a felsorolásból ezt a trükköt sem. Az efféle csalások áldozatai általában idősebb emberek, de az elkövetők igen kreatívak és bármilyen életkorú embertársunknál bevetik trükkjeiket, hogy céljukat elérjék. Az átverés lényege: idős embereket keresnek meg majd azt mondják neki, hogy egy rokonuk nagy veszélyben van és a leggyorsabban pénzre van szüksége.  Pénzt vagy akár bankkártya adatot, esetleg utalást kérnek az áldozattól.  Szomorú, de előfordul olyan eset, hogy az adott társasházban vagy éppen a szomszédos házakban van a csalóknak egy „beépített” embere aki figyeli a környéken élőket. Ez egyébként a fentebb említett átverési módokra is igaz. Saját példa: egy teljesen hétköznapi pár kivett 3 napra egy AIRBNB-s lakást, mert állításuk szerint a lakásuk beázott, nem tudtak ott maradni. Az ominózus három nap alatt jó alaposan felmérték a házban lakókat, néhányukkal még kellemesen el is beszélgetettek. Az így szerzett információkat pedig továbbították a bűntársainak.

Nagyon fontos említést tenni azokról is akiknek annyi a dolguk, hogy információkat szerezzenek, megfigyeljék az adott lakást és tulajdonosát. Ők általában csak felmérni akarnak egy esetleges felújítást, esetleg ajánlanak valamiféle terméket, szolgáltatást, de sosem agresszív és erőszakos módon. Udvariasak, előzkények, kifejezetten barátságosak, nem keltenek még véletlenül sem gyanút. Értelemszerűen őket is a társasház vagy az ingatlan kezelője küldte. Elbeszélgetnek a „célponttal”, ártatlannak tűnő kérdéseket tesznek fel, kellemesen történeteket mesélnek, vagyis a gyanút hibátlanul elaltatják. Ám a célpontot ezalatt ügyesen felmérik és a megszerzett információk alapján később visszatérnek és kifosztják a lakást, rosszabb esetben a tulajdonosát is.

Internetes átverések. Sajnálatos módon már megjelentek olyan email üzenetek amik azt a látszatot keltik mintha a társasház kezelőnek vagy éppen az önkormányzatnak köze lenne hozzájuk. Egy emailt nem nehéz hivatalosnak feltűntetni és ezt sajnos a csalók is pontosan tudják. Élnek is vele.
Az internetes csalások egy része mindig valamilyen termékhez, szolgáltatáshoz, vásárlásához kapcsolódik. Egy üzenetben a cég leírja, hogy ilyen és ilyen munkát vállal, online adnak ajánlatot (vagy akár kimegy egy kolléga felmérni), majd előleget kérnek. A legvonzóbb ilyen szöveg: „Ezzel a kedvezményes felújítással az Ön lakása a többszörösét fogja érni”. A többi már ismert. Esetleg egy olyan terméket akarnak eladni valakinek amiből már adtak el a házban valakinek, a példa kedvéért egy klíma berendezést. Előre utalást kérnek, ami hiába történik meg a termék sosem fog megérkezni.

A telefonos átveréseknél sem ritka, hogy egy bank nevében keresik fel a kiszemelt áldozatot. A módszer a szokásos: a társasház bankjának egy alkalmazottjának adják ki magukat (a profik tudják, hogy melyik társasház melyik banknál van) és a közös képviselőtől kapták meg a telefonszámukat. A történetet nem fejezem be, gondolom a végkifejlettel mindenki tisztában van.

 Ami közös ezekben az ügyekben: szinte mindig az adott ingatlan kezelőjének ajánlására, utasítására hivatkoznak. (Olyan is előfordult, hogy volt a szélhámosokkal egy állítólagos munkatársa az ingatlan kezelő cégnek). Ez pedig elég sok esetben elég ahhoz, hogy megtévessze az embert. Ha ezzel találkozunk első dolgunk legyen: FELHÍVNI A KEZELŐT! Ennél fontosabb az adott helyzetben nincs, a kezelő el fogja mondani, hogy küldött-e oda valakit. A válasz szinte kivétel nélkül ez lesz, hogy nem küldött oda senkit.

 

Tippek a lakás hűtésére nyáron

Nyáron, amikor a hőmérséklet emelkedik, a lakás hűvösen tartása kihívást jelenthet. Mi is sokat szenvedünk ettől. Az alábbi tippek segíthetnek hatékonyan lehűteni a lakást a nyári melegben. Ajánljuk, mert kipróbáltuk őket: :

Zárja ki a napfényt: Használjon sötétítő függönyöket, redőnyöket vagy árnyékolókat a napfény kizárására. Ez segít megakadályozni a napsugarak bejutását a lakásba, csökkentve a hőmérsékletet.

Szellőztessen okosan: Nyissa ki az ablakokat éjszaka vagy kora reggel, amikor a külső hőmérséklet alacsonyabb. Húzza be a függönyöket, hogy megőrizze a hűvös levegőt a lakásban, majd zárja be az ablakokat és árnyékolókat, amikor a külső hőmérséklet emelkedik.

Hűtse le a levegőt ventilátorokkal: Használjon álló ventilátorokat vagy asztali ventilátorokat a levegő áramoltatására a lakásban. Helyezzen jéggel teli tálkákat a ventilátor elé, hogy még hűvösebb levegőt teremts.

Használjon klímaberendezést vagy hordozható léghűtőt: Ha megengedheti magának, vegye fontolóra egy klímaberendezés vagy hordozható léghűtő beszerzését. Ezek hatékonyan csökkentik a hőmérsékletet a lakásban.

Optimalizálja a ház hőelosztását: Zárja le a felesleges helyiségeket, és irányítsa a hűvös levegőt azokba a helyiségekbe, ahol tartózkodik. 

Csökkentse a hőforrásokat: Kerülje a főzést a legmelegebb órákban, mert az étel elkészítése tovább növelheti a lakás hőmérsékletét. Használjon energiatakarékos világítást és kapcsolja ki az elektronikus eszközöket, mert ezek is hőt bocsátanak ki.

Vízzel hűtse le a lakást: Spricceljen vizet a teraszra vagy erkélyre, hogy hűtő hatást érjen el a párolgás révén. Készítsen hideg vizes borogatást vagy hideg lábfürdőt, hogy csökkentse a teste hőmérsékletét.

Hozzon létre átmeneti hűvös helyiségeket: Készítsen árnyékos, hűvös zugokat a lakásban, ahol pihenhet vagy dolgozhat. Használjon ventilátort vagy hordozható légkondicionálót ezeken a területeken a komfortérzet növelése érdekében.

Ezek az egyszerű, de hatékony tippek segíthetnek abban, hogy kellemes és hűvös környezetet teremtsen a nyári melegben. Kombinálja őket saját igényeinek és életmódjának megfelelően, hogy megtalálja a számára legmegfelelőbb módszert a lakás lehűtésére.

Art Centrum

Az Art Centrum egy a 25 ingatlan közül amit üzemeltetünk, hasznosítunk, kezelünk. Az 1600 nm-es épületben egy kétszintes fitneszterem (Art Gym), és egy étterem működik (Art Pub). A fitnesz terem 600 nm-en helyezkedik el. Az étterem rész bérbe van adva, a fitnesz termet viszont mi üzemeltetjük, ami nem csak a fitnesz termek bérbeadását foglalja magába, hanem a takarítást, karbantartást, és sok egyéb más tevékenységet. A termek bérbeadása óra alapon történik. Minden hétfőn, szerdán és pénteken karate edzés kap itt helyet. És ha már üzemeltetek egy edzőtermet, és ott karate edzések is vannak, akkor miért ne próbálná ki az ember. Így én is kipróbáltam. Ilyen melegben különösen fárasztó. Lehet, hogy folytatom.

Mit jelent pontosan a biomassza fűtés?

A fűtési rendszerek terén egyre növekvő érdeklődésre tesznek szert az alternatív energiaforrások, mint például a biomassza. A biomassza fűtés egy környezetbarát megoldás, amely lehetővé teszi a hőtermelést az organikus anyagok elégetésével. Ebben a cikkben részletesen tárgyaljuk, hogy hogyan működik a biomassza fűtés és hogyan lehet ezt beépíteni házunkba.

A biomassza fűtés alapelve az organikus anyagok elégetése, például fával, pellettel vagy növényi hulladékkal. Az elégetett biomassza hőenergiává alakul, amelyet a fűtési rendszer hasznosít. A biomassza fűtésnek számos előnye van, többek között a következők:

  1. Megújuló energiaforrás: A biomassza, mint a fa vagy a növényi hulladék, megújuló energiaforrásnak számít, mivel a termelésükhöz nincs szükség fosszilis tüzelőanyagokra. A fenntarthatóan kezelt erdők és a megfelelő hulladékkezelés segítik a biomassza fűtés környezetbarát jellegét.

  2. Gazdaságos: A biomassza fűtés általában gazdaságosabb lehet hosszú távon, mint a hagyományos fűtési rendszerek. Bár a beszerzési költségek változhatnak a biomassza típusától és a helyi piaci feltételektől függően, a biomassza fűtőanyagok általában olcsóbbak lehetnek, mint a gáz vagy az olaj.

  3. Környezetbarát: A biomassza elégetése során keletkező emissziók jelentősen alacsonyabbak lehetnek, mint a fosszilis tüzelőanyagoké. Bár a biomassza fűtés során is kibocsátódik némi szén-dioxid, az elégetés során keletkező CO2 mennyiségét a biomassza termelése során elnyelték a növények, így a nettó szén-dioxid-kibocsátás alacsonyabb lehet.

 

Amennyiben érdeklődik a biomassza fűtés beépítése iránt, itt van néhány lépés, amit figyelembe kell vennie:

  1. Fűtőberendezés kiválasztása: Első lépésként válasszon egy biomassza fűtőberendezést, amely megfelel az igényeinek. Ez lehet egy kályha, kazán vagy fűtőrendszer, amely a biomasszát elégeti, és a keletkező hőt átadja a ház hőelosztó rendszerének.

  2. Tárolóhely kialakítása: A biomassza tárolására szüksége lesz egy megfelelő helyre. Ez lehet egy tároló épület vagy tartály a biomassza fűtőanyagoknak. Fontos, hogy a tárolóhely száraz és jól szellőző legyen.

  3. Hőelosztó rendszer kiépítése: A biomassza fűtőberendezésből származó hőt el kell juttatni a ház különböző helyiségeibe. Ehhez kialakítanak egy hőelosztó rendszert, amely átveszi a hőt és a radiátorok, padlófűtés vagy hőcserélők segítségével elosztja a helyiségekben.

  4. Karbantartás és tisztítás: A biomassza fűtés hatékonyságának és megbízhatóságának fenntartása érdekében rendszeres karbantartásra és tisztításra van szükség. Ez magában foglalja a kémény tisztítását, a hamu eltávolítását és a fűtőberendezés alkatrészeinek ellenőrzését.

Fontos kiemelni, hogy a biomassza fűtés beépítése komoly tervezést és szakértelmet igényel. Érdemes szakember segítségét kérni, aki segít kiválasztani a megfelelő rendszert és megfelelően beépíti azt.

Összességében a biomassza fűtés környezetbarát, gazdaságos és hatékony alternatíva lehet a hagyományos fűtési rendszerek helyett. A helyes tervezéssel és beépítéssel a biomassza fűtés segítségével otthona melegét megőrizheti, miközben csökkenti az ökológiai lábnyomát.

Érdemes-e hőszivattyút használnunk?

A hőszivattyú használata egy ház fűtésére számos előnnyel járhat. Íme néhány fő ok, amiért érdemes lehet a hőszivattyút választani:

  1. Hatékonyság: A hőszivattyúk hatékonyan működnek, mivel nem közvetlenül termelnek hőt, hanem a környezetben meglévő hőenergiát hasznosítják. A hőszivattyúk általában több egységnyi hőenergiát képesek előállítani, mint amennyi elektromos energiát felhasználnak a működésükhöz. Ezáltal energiahatékony megoldást jelentenek a fűtésre.

  2. Környezetbarát: A hőszivattyúk környezetbarát fűtési megoldást kínálnak, mivel kevésbé függenek fosszilis tüzelőanyagoktól. A legtöbb hőszivattyú megújuló energiaforrásokból, például a levegőből, a talajból vagy a vízből nyeri a hőenergiát. Ez segít csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást és hozzájárul a fenntarthatóbb életmódhoz.

  3. Hűtési lehetőség: A hőszivattyúk sok modellje képes hűtést is biztosítani a nyári időszakban. Ez azt jelenti, hogy ugyanazt a rendszert használhatja a fűtésre és a hűtésre is, ami kényelmet és rugalmasságot nyújt.

  4. Hosszú távú megtakarítások: Bár a hőszivattyúk telepítési költségei magasabbak lehetnek más fűtési rendszerekhez képest, hosszú távon jelentős megtakarításokat eredményezhetnek az energiaszámlákban. Az energiahatékonyságuk révén kevesebb energiát fognak felhasználni a fűtéshez, ami hosszú távon anyagi előnyökkel járhat.

  5. Rugalmasság: A hőszivattyúk különböző típusokban elérhetők, például levegő-víz, talaj-víz vagy víz-víz hőszivattyúk. Ez lehetővé teszi, hogy a rendszerét a ház és a helyi körülményekhez igazítsa.

Mint minden fűtési rendszer esetében, fontos alaposan átgondolni a ház egyedi igényeit és a helyi körülményeket, mielőtt döntést hozunk a hőszivattyú telepítéséről. Érdemes konzultálni egy szakemberrel, aki segíthet meghatározni, hogy milyen típusú hőszivattyú lenne a legmegfelelőbb az Ön otthonába.

Kiadó Ajka belvárosába egy 22 nm iroda, üzletheyiség

Kiadó iroda, üzlethelyiség Ajkán a Belvárosban

Previous slide
Next slide
Bakonyi Árpád
Tel: 06-30/398-49-27
E-mail: bakonyia@rem189.eu

Leírás

Ajka belvárosában az Eötvös utcában iroda, üzlethelyiség utcai bejárattal kiadó. A díjak nettóban értendőek. Egy helyiségből áll, ami két részre osztható.

Bővebb információ az irodaházról: Ajka, Eötvös irodaház

Érdekel, kérem hívjanak vissza!

Mit csinált egy várüzemeltető XVIII. században?

Nemrég a feleségemmel Hollókőn jártunk. Végre ketteseben. Számomra ez nagyon fontos. Így volt alkalmunk kirándulni is. Megnéztük a várat is. Ez a vár a XIII. és XVIII. század között élte fénykorát. Többször átépítették, majd végül teljesen leromboltak. Napjainkban renoválták és most műemlék épület. Feleségemmel közös cégünk ingatlanok üzemeltetésével, hasznosításával és kezelésével fokdallakozik. Elég sok típusú ingatlan van a portfóliónkban, de vár még nincs. Annak ellenére, hogy ez a pár nap a pihenéséről szólt, de a szakmai ártalom közbeszólt. Mivel elgondolkoztam azon, hogy mit is csináltam volna ebben a korban, mint várüzemeltető. Néhány dolog biztos. Duguláselhárításra nem volt szükség, mivel az illemhely a várfalon kívülre került. (lásd kép). Villanyszerelőre sem volt szükség. Viszont az esővizet gyűjtötték. Így valamiféle vízvezeték-szerelőre igény volt. Talán a legnagyobb kihívást a logisztikai problémák megoldása jelentette.

Mit gondolsz, milyen feladatokat kellett volna nekem még, mint várüzemeltetőnek megoldania?

Hogyan tehetjük otthon költséghatékonyabbá a világítást?

Az otthoni világítás hatékonyabbá tételére számos módszer létezik, amelyek segítségével spórolhatunk energiával és csökkenthetjük a költségeket. Íme néhány tipp a lakásban való energiamegtakarításhoz:

  1. Használjon energiatakarékos izzókat: Cserélje le a hagyományos izzókat energiatakarékos LED vagy kompakt fénycsöves izzókra. Ezek az izzók hosszabb élettartammal rendelkeznek, és kevesebb energiát fogyasztanak.

  2. Természetes fény kihasználása: Amikor lehetséges, próbálja kihasználni a természetes fényt. Húzza ki a függönyöket vagy redőnyöket, hogy beengedje a napfényt, és csak akkor kapcsolja be a lámpákat, ha szükséges.

  3. Használjon mozgásérzékelőket: Telepítsen mozgásérzékelőket olyan helyekre, ahol csak időszakosan szükséges a világítás, például a lépcsőházba vagy a folyosóra. Így a lámpák automatikusan bekapcsolnak, amikor valaki belép a területre, és kikapcsolnak, ha senki sincs jelen.

  4. Világításidő beállítása: Állítsa be a világításidőt az otthonában. Használjon időzítőt vagy automatikus kikapcsoló rendszert, amely segít energiát spórolni, ha elfelejti lekapcsolni a lámpákat.

  5. Figyeljen oda a világítási szokásaira: Ügyeljen arra, hogy mindig lekapcsolja a lámpákat, amikor elhagy egy helyiséget. Továbbá, tanítsa meg a családtagjait is arra, hogy takarékosan bánjanak a világítással.

  6. Szabályozható világítás: Telepítsen olyan világítási rendszert, amely szabályozható. Például használjon dimmelhető lámpákat vagy intelligens otthoni rendszert, amely lehetővé teszi a fényerő szabályozását az adott helyiségben.

  7. Cserélje ki a régi lámpatesteket: Régi lámpatestek esetén a fényveszteség nagy lehet. Fontolóra veheti a régi lámpatestek cseréjét modernebb, hatékonyabb modellekre.

  8. Csoportosítsa a világítást: Használjon csoportosított világítási rendszereket, amelyek lehetővé teszik, hogy egyszerre kapcsoljon be és ki több lámpát. Például egy csoportba rendezheti a nappali lámpáit, hogy egyszerre kapcsolhasson be mindent, és ne hagyja égve őket azokban a helyiségekben, ahol nincs szükség rá.

Ezek a tippek segíthetnek energiát megtakarítani és csökkenteni a világítással kapcsolatos költségeket. Fontos, hogy tudatosan használja a világítást, és keressen olyan lehetőségeket, amelyek hatékonyabbá teszik az otthona világítását.